W czasie wycieczki po Podlasiu warto skosztować miejscowych specjałów. A że w tej części kraju wciąż można spotkać się z Tatarami, w miejscowych lokalach nie brak rarytasów inspirowanych ich menu. Czym wyróżnia się kuchnia tatarska? Jakie dania są dla niej najbardziej charakterystyczne?
Kuchnia tatarska to przede wszystkim dania mięsne, przy czym Tatarzy- jak na wyznawców islamu przystało – nie jedzą wieprzowiny. W ich menu dominują zatem takiej gatunki mięs, jak wołowina, baranina czy jagnięcina, wielką popularnością cieszą się tu również przepisy na dania z drobiu. Ważną rolę w menu tatarskim zajmuje też nabiał, a przede wszystkim mleko oraz sery (zarówno świeże, jak i suszone). Kuchnia tatarska to również liczne potrawy mączne: gotowane, smażone lub gotowane na parze. I one zaskakują swą różnorodnością. Jakich specjałów warto spróbować na Podlasiu?
Wielkim powodzeniem w tej części kraju cieszą się kołduny tatarskie, czyli małe pierogi nadziane wołowiną lub baraniną. Wielkim powodzeniem cieszą się też kartoflaniki, czyli gotowane pierogi z farszem przygotowanym z ziemniaków, jajka oraz cebuli. Innym daniem, z którym kojarzona jest kuchnia tatarska, jest banash – pierogi gotowane na parze z farszem z jagnięciny oraz warzyw. Warto też sięgnąć po takie specjały, jak bielusz (duży pieróg z ciasta drożdżowego z farszem z gęsiny i dyni) oraz po tatarską babkę ziemniaczaną, podawana z mięsem wołowym lub baranim. Jednym z najpopularniejszych dań tatarskich jest pierekaczewnik, czyli ciasto makaronowe z mięsem, serem lub jabłkami. A co z tymi, którzy lubią słodkie dania? Ich oczarować może tak znana i ceniona potrawa, jak manty na słodko. Takie pierogi z farszem z białego sera podaje się z jogurtem oraz z sosem owocowym, a że smakują one wybornie, amatorów tego pysznego dania nie brakuje.