Rabarbar jest rośliną jadalną, która znalazła zastosowanie również w celach leczniczych, gdyż ma silne działanie pobudzające i poprawiające trawienie, stosowana głównie w leczeniu zaparć, gdyż zawiera sennozydy, które zapewniają efekt przeczyszczający.
Roślina ta ma kwaśny i lekko słodki smak, dlatego na ogół spożywa się ją gotowaną lub jako składnik niektórych przetworów kulinarnych. Częścią rabarbaru wykorzystywaną do spożycia jest łodyga, gdyż liście mogą spowodować poważne zatrucie, gdyż zawierają kwas szczawiowy.
Jak spożywać rabarbar?
Rabarbar można jeść na surowo, gotować, pić jako herbatę lub dodawać do przepisów, takich jak ciasta i dżemy. Spożywanie go ugotowanego pozwala zmniejszyć zawartość kwasu szczawiowego o 30-87%. Jeśli rabarbar zostanie umieszczony w bardzo zimnym miejscu, takim jak zamrażarka, kwas szczawiowy może migrować z liści do łodygi.. Należy więc zawsze pamiętać, że rabarbar należy przechowywać w temperaturze pokojowej lub w lekkim chłodzie. Przepis na pyszne crumble z rabarbarem znajdziesz w tym linku.
Główne korzyści
Spożywanie rabarbaru może zapewnić kilka korzyści zdrowotnych, w tym:
- Poprawa zdrowia oczu, ponieważ zawiera luteinę, przeciwutleniacz, który chroni plamkę żółtą oczu;
- Zapobieganie chorobom układu krążenia dzięki zawartości błonnika, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach oraz antyoksydantów, które zapobiegają miażdżycy;
- Pomaga regulować ciśnienie krwi i poprawa krążenie krwi, ponieważ ma przeciwutleniacze, które zapewniają działanie przeciwzapalne i rabarbar jest bogaty w potas, minerał, który pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, sprzyjając przechodzeniu krwi przez tętnice;
- Poprawia zdrowie skóry i zapobiega powstawaniu pryszczy, ponieważ jest bogaty w witaminę A;
- Może zapobiegać nowotworom, ponieważ zawiera antyoksydanty, które zapobiegają uszkodzeniom komórek spowodowanym przez powstawanie wolnych rodników;
- Może sprzyjać utracie wagi, ponieważ jest niskokaloryczny;
- Wzmacnia układ odpornościowy, będąc bogatym w selen i witaminę C;
- Łagodzi objawy menopauzy, ponieważ zawiera fitosterole, które pomagają zmniejszyć uderzenia gorąca.
- Pomaga zachować zdrowie mózgu, ponieważ rabarbar jest nie tylko bogaty w przeciwutleniacze, ale także zawiera selen i cholinę, które pomagają poprawić pamięć i zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak Alzheimer lub demencja.
Należy wspomnieć, że korzyści te znajdują się w łodydze rabarbaru, ponieważ jego liście są bogate w kwas szczawiowy, substancję, która może powodować poważne problemy zdrowotne, ponieważ spożywana w dużych ilościach może być toksyczna i mieć działanie żrące, jej dawka śmiertelna wynosi od 10 do 25 g w zależności od wieku.