Puree z zielonego groszku to łatwy przepis. Idealny do uzupełnienia każdego dania mięsnego lub rybnego, dodając błonnik i witaminy.
Właściwości odżywcze grochu
Groch to roślina strączkowa z tej samej rodziny co ciecierzyca. Świeży groszek dostarcza od 70 do 85 kalorii, w zależności od wielkości. Jest bogaty w witaminę A i beta-karoten. Ma też witaminę C, wapń i magnez. Groszek jest źródłem błonnika, ponieważ ma 5 gramów na porcję. Pełne informacje o właściwościach zielonego groszku znajdziesz tutaj. Rośliny strączkowe zawierają polifenole, takie jak kumestrol, który ma korzystne właściwości w profilaktyce raka żołądka.
Przepis na puree z zielonego groszku
Składniki:
- 500 g groszku (mrożonego lub świeżego)
- 2 ząbki czosnku
- ½ cebuli
- Szczypta kminku
- 1 łyżeczka masła (lub oliwy z oliwek dla wegan)
- 500 ml bulionu z kurczaka (lub bulionu warzywnego dla wegan)
- Sól i pieprz
- 1 łyżka odparowanego mleka lub lekkiej śmietany (weganie mogą dodać mleko kokosowe)
Przed przygotowaniem
Jeśli robisz puree dla dzieci, nie dodawaj soli i pieprzu, ponieważ nie jest to zalecane. Sól, ponieważ pediatrzy zalecają nie dodawać soli do posiłkó dzieci, pieprz może im nie odpowiadać. W przepisie dla wygody używamy mrożonego groszku, ale ze świeżym groszkiem puree jest jeszcze smaczniejsze. Jeśli użyjesz świeżego groszku, będziesz musiała go oczyścić, a następnie ugotować w szybkowarze lub tradycyjnym garnku.
Przygotowanie
Przygotuj garnek z wodą i solą, gdy się zagotuje dodaj mrożony groszek prosto z torebki, bez rozmrażania. Gotuj przez 4-6 minut, w zależności od wielkości, ja zwykle gotuję je przez 5 minut i są w porządku. Pilnuj czasu gotowania za pomocą kuchennego timera i spróbuj grochu po 4 minutach, jeśli uznasz, że tekstura jest w porządku, wyłącz ogień. Zostaw groszek do odsączenia.
Cebulę pokrój bardzo drobno, a czosnek na duże kawałki. Przygotuj patelnię i dodaj masło na małym ogniu, dodaj cebulę i czosnek i smaż przez około dwie minuty, aż staną się półprzezroczyste.
Na patelnię dodaj odsączony groszek, doprawiamy solą i pieprzem, gotujemy 2 minuty na małym ogniu. Wyłączamy ogień i dodajemy łyżkę odparowanego mleka lub śmietany. Weganie mogą dodać łyżkę mleka kokosowego, które również ma kremową konsystencję. Następnie należy wymieszać i odstawić na kilka minut.
Zawartość patelni przelej do dzbanka blendera i miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Stopniowo dodawaj wywar z kurczaka w zależności od pożądanej konsystencji; jeśli lubisz gęstsze, dodaj mniej wywaru.
Przy podawaniu można dodać trochę startego sera, albo kawałki tofu lub ziarna sezamu.