Na pewno nie raz słyszałeś typowe zdanie „jesteś jak wino”, nawiązujące do tego, że z biegiem lat stajesz się coraz lepszy lub piękniejszy, ale czy rzeczywiście tak jest? Jeszcze kilka lat temu istniało głęboko zakorzenione przekonanie, że wina powinny być pozostawione do leżakowania, ponieważ w ten sposób „będą lepsze”, ale stopniowo to twierdzenie zostało obalone. To wino, które chciałeś zachować na specjalną okazję, może nie być tak dobre, jak myślisz, ponieważ możesz się zdziwić, kiedy go spróbujesz. Do nosa dotrze zapach octu, a kwaśny smak zawładnie podniebieniem.
Dlaczego tak się dzieje?
Przydatność wina do spożycia zależy od ilości taniny, elementu obecnego w skórkach winogron, który daje mu kwasowość i cierpkość, a także daje mu większą zdolność do starzenia się. Nawet poziom cukru w winie pozwala na jego dłuższe przechowywanie. Jeśli więc kupimy wino z dobrym ładunkiem garbnikowym, czy to z powodu jego starzenia się w drewnie, czy z powodu użytej odmiany, będziemy mogli trzymać je nieco dłużej, tak, jak najlepsze wina słodkie. Lubisz wino? Odwiedź święto wina
Ponadto ważne jest, aby wspomnieć, że wino jest produktem żywym, więc ciągle się zmienia w całym swoim życiu i dlatego nie powinno być traktowane jak każdy inny płyn, ale z wielką ostrożnością podczas przechowywania go tak, żeby było zachowane w najlepszy sposób.
Rozważania:
a) Temperatura: Wystawienie wina na działanie wysokich temperatur może spowodować drugą fermentację wina generującą winne nuty. Zaleca się utrzymywanie produktu w temperaturze od 10º – 15º jako minimum i od 17º – 20º jako maksimum.
b) Wilgotność: Idealna wilgotność wynosi 70%, ponieważ zapobiegnie to tworzeniu się grzybów na korku, a jednocześnie nie dopuści do jego wyschnięcia, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się większej ilości tlenu do butelki i ewentualnemu tworzeniu się grzybów z powodu szybkiego rozwoju produktu.
c) Wentylacja: W związku z powyższym, miejsce musi mieć dobrą wentylację, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, a tym samym grzybów.
d) Oświetlenie: Najlepiej, aby miejsce to było ciemne. Światło szkodzi winu i dlatego butelki są zazwyczaj ciemne, a nie przezroczyste.
e) Nachylenie: Jeśli butelka wina jest zakorkowana z naturalnego korka, to jest bardzo ważne, żeby była przechowywana w pozycji poziomej tak, żeby korek pozostawał wilgotny, unikając sytuacji, że płyn wychodzi i powietrze wchodzi, utleniając zawartość. W przypadku tych, które mają syntetyczne korki, szkło lub zakrętkę nie jest to konieczne.