Burgery kojarzą nam się głównie z tłustym, niezdrowym jedzeniem, które jak najrzadziej powinno gościć na naszych stołach. Ale nadszedł czas, kiedy możemy odczarować ten mit i świadomie serwować naszym domownikom pyszne, ale przede wszystkim zdrowe burgery, zwłaszcza jeśli przygotujemy je w zupełnie nowej, wegańskiej wersji.
Rosnąca świadomość na temat znaczenia diety sprawiła, że coraz częściej wybieramy pełnowartościowe produkty, z których przygotowujemy smaczne dania, nawet jeśli zaliczają się one do tzw. fast foodów. Dziś zdrowe i szybkie jedzenie to coraz popularniejsza opcja nie tylko naszych domach, ale też wielu restauracjach, które starają się jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów.
Roślinne burgery
To właśnie oczekiwania konsumentów sprawiły, że obok klasycznych mięsnych burgerów zaczęły pojawiać się także ich wegańskie odpowiedniki. To świetna alternatywa dla osób stosujących bezmięsną dietę lub dla tych, którzy starają się ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego. Roślinny burger to źródło wielu cennych witamin i minerałów. W jego składzie znajdziemy między innymi:
- białko roślinne pochodzące z grochu, które jest łatwo przyswajalne dla organizmu,
- olej rzepakowy i kokosowy, które są nośnikami smaku i dostarczają kwasów tłuszczowych,
- ekstrakt z jabłek, który obniża poziom cholesterolu,
- koncentrat soku cytrynowego, który wspomaga oczyszczanie organizmu,
- ekstrakt buraczany, który nadaje różowego koloru, typowego dla produktów mięsnych.
Proste sposoby na pyszne domowe burgery
Zazwyczaj, jeśli mamy ochotę na burgera, zamawiamy go z ulubionej restauracji. Ale przecież to danie bez problemu możemy przygotować także w domu. Co więcej, każdy z domowników może zrobić własną wersję tej popularnej kanapki, dodając do niej swoje ulubione warzywa czy sosy. Jak zatem w kilku krokach przygotować pyszne burgery dla dużych i małych smakoszy?
- Pierwszym, najważniejszym elementem tego dania jest oczywiście sam kotlet – możemy go przygotować samodzielnie lub użyć tych gotowych (są one dostępne zarówno w klasycznej, mięsnej wersji, jak w opcji wegańskiej).
- Bułka – wybierzmy takie pieczywo, które najbardziej nam smakuje. Pamiętajmy tylko, aby lekko je podpiec lub zgrillować, dzięki czemu będzie chrupiące i urozmaici strukturę całego dania.
- Dodatki – w tej roli świetnie sprawdzą się rozmaite warzywa, jak np. sałata, cebula, pomidor, ogórek, papryka czy szparagi. A nieco bardziej zaskakującym dodatkiem mogą być grillowane owoce, np. ananas lub gruszka.
- Sosy – tu również mamy wiele możliwości – świetnie sprawdzą się klasyczne sosy, np. pomidorowy, czosnkowy czy ziołowy. Ale możemy też przygotować np. sos musztadrowy, orzeźwiającą salsę z pomidorów czy chutney z mango lub czerwonej cebuli.
W naszym podejściu do jedzenia fast foodów zaszły duże zmiany – przede wszystkim wciąż staramy się urozmaicać kolejne przepisy i szukać alternatyw, dzięki którym jedzenie cieszące się złą sławą będzie stawało się zdrowsze. Dzięki temu możemy coraz częściej (i bez wyrzutów sumienia) sięgać po domowe burgery, a nawet wpisać je do domowego menu, jako jego stały punkt.