Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie używała ręczników papierowych. Tego typu produkty są uznawane za bardzo praktyczne, dlatego znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że ręczniki papierowe różnią się między sobą, gdyż jest ich kilka rodzajów. Co warto o nich wiedzieć?
Jakie ręczniki papierowe są dostępne na rynku?
Są trzy podstawowe rodzaje ręczników papierowych. Na rynku można znaleźć produkty:
- na rolce centralnego dozowania,
- składane (wielopanelowe) np. V, ZZ, W,
- systemowe.
Należy wspomnieć również o czyściwie papierowym, na przykład wykonanym z celulozy. To inaczej ręczniki papierowe przemysłowe, które stosuje się tam, gdzie utrzymanie porządku jest kluczową kwestią. Podobnie jak pozostałe produkty są one jednokrotnego użytku.
Poszczególne ręczniki papierowe znajdują zastosowanie w innych miejscach. Można między nimi wskazać też pewne różnice.
Ręczniki papierowe na rolce
Takie produkty są bardzo dobrze znane większości. Powszechnie wykorzystuje się je w domach, często są obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni (dlatego nierzadko określa się je mianem kuchennych). Ponadto można z łatwością znaleźć je w sklepach – nie tylko hipermarketach.
Ręczniki papierowe w rolce cieszą się bardzo dużą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje, są umieszczone na rolce. Ich podział na mniejsze części nie stanowi problemu. Listki są rozdzielone perforowaniem, co stanowi duże ułatwienie.
Ręczniki papierowe ZZ
ZZ nawiązuje do sposobu, w jaki układają się pojedyncze arkusze papieru. Mają one dwa punkty zgięcia i gdy listki złoży się razem, tworzą kształt przypominający literę Z. Arkusze nachodzą na siebie. Kiedy zostanie wyciągnięty ten z wierzchu, drugi układa się na jego miejscu.
Ręczniki papierowe składane w taki sposób są bardzo praktyczne. Dają możliwość udostępnienia dużej liczby arkuszy przeznaczonych do jednokrotnego użytku. Ich charakterystyczne cechy to brak zapachu oraz wytrzymałość.
Ręczniki papierowe systemowe
Pod tą nazwą kryją się ręczniki papierowe przystosowane do użytku w specjalnych, systemowych dozownikach. Jedną z ich największych zalet jest możliwość wykorzystania do końca – do ostatniego listka bez wyrzucania suchych listków do kosza. Ponadto zapewniają bardzo dobrą chłonność, a to pozwala na zmniejszenie ich zużycia.
Ręczniki papierowe systemowe docenia się za wydajność, ale też wygodę stosowania. Wykorzystuje się je w szczególności w miejscach publicznych, gdzie zwykle panuje duży ruch.
Gdzie przydają się ręczniki papierowe?
Można powiedzieć, że ręcznik papierowy jest przydatny niemal wszędzie. To bardzo praktyczny produkt, jego zastosowanie jest wyjątkowo szerokie.
Prawdopodobnie najbardziej znane i uniwersalne są ręczniki kuchenne papierowe. Pozwalają na usuwanie plam i wycieranie różnych powierzchni w kuchni, w tym blatu. Ponadto można je wykorzystywać do:
- odsączania nadmiaru oleju lub innego tłuszczu z żywności,
- osuszania produktów spożywczych po umyciu,
- przechowywania warzyw i owoców w lodówce.
Z kolei ręczniki papierowe do podajnika, spotykane przede wszystkim w toaletach, służą do wycierania rąk po umyciu. Pochłaniają dobrze wilgoć i pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Takie ręczniki papierowe do rąk to obowiązkowe wyposażenie toalety w restauracji, firmie, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej.
Poza tym tego typu produkty są powszechnie wykorzystywane przez profesjonalne ekipy sprzątające w biurach, galeriach handlowych i innych lokalach. Ręczniki papierowe w rolce przemysłowe przydają się m.in. w czasie mycia okien, ścierania kurzu czy usuwania rozlanych płynów.
Ręczniki papierowe – gdzie wyrzucać?
To często zadawane pytanie. Ręczniki papierowe zielone, białe i każde inne należy wrzucać do odpadów zmieszanych. Dotyczy to zwłaszcza listków mokrych i zabrudzonych tłuszczem.
Gdzie znaleźć sprawdzone ręczniki papierowe? To produkty, które najlepiej kupić w renomowanym sklepie z szerokim asortymentem.